Medialna propaganda rządowa USA

Mass media są głównym źródłem kształtowania opinii publicznej, nie związany z rzetelną i realną sytuacją, aleTak wygląda pokazywana medialna rzeczywistość przyjmowana jest jak prawda objawiona.

Poniżej postaram się zobrazować w szerzej perspektywie owe zagadnienie,. Zaczynamy.

Tak wygląda pokazywana medialna rzeczywistość wskazując, iż działania mass mediów nie tylko przekłamują i manipulują informacją a nawet dopuszczają się propagandy, które są stosowane na porządku dziennym praktycznie już na całym świecie . O sile mass mediów zainteresowała się w pierwszej kolejności klika biznesu, która uzmysławia potencjał owej jakże jeszcze młodej technice przekazywania informacji. Kiedyś inwigilacja w listy, przejmowanie kurierów, następnie telegramy a następnie prasa dała początek wyścigu o przejecie tego w XIX wieku.Tak wygląda pokazywana medialna rzeczywistość wskazując, iż działania mass mediów nie tylko przekłamują i manipulują informacją a nawet dopuszczają się propagandy, które są stosowane na porządku dziennym praktycznie już na całym świecie .

Kontrola prasy i telewizji w prywatnych rękach jest faktem.

Z czasem i rząd USA zwrócił uwagę, iż kontrola mass mediów daje możliwość tak kształtowaniem opinii publicznej by wyrażały bez większych nakładów siły i środków  uzyskać zgodność społeczeństwa z założeniami Państwa. Oczywiście czym subtelniejszy wpływ służb specjalnych na te zdawałoby się niezależne instytucje medialne, tym kontrola  staje się lepsza i wydajniejsza.

Operacja „Mockingbird”

1948 –  Operacja CIA mająca na celu budowanie tajnej sieci współpracowników CIA w mediach krajowych i zagranicznych. Ta właśnie operacja nosiła kryptonim „Mockingbird”. Agentom CIA udało się zwerbować wielu wpływowych dziennikarzy prasowych i telewizyjnych. W szczytowym okresie na liście płac CIA było ok 3000 dziennikarzy na całym świecie. Ich zadaniem była celowa dezinformacja, a także wyciszanie niewygodnych dla USA i CIA prawdziwych informacji. Sieć agentów w mediach kosztowała Amerykę rocznie 265 milionów dolarów.

Oficjalnie, po śledztwie kongresu USA w roku 1976 w tej sprawie, sieć agentury wpływu CIA w mediach zlikwidowano. Oficjalnie…  Już rok później znany z nagłośnienia afery Watergate Carl Bernstein opisał udział ponad 400 amerykańskich dziennikarzy w 25 gazetach… Pod koniec XX wieku sprawą zajęli się ponownie Steve Kangas, Angus Mackenzie i Alex Constantine. S. Kangas twierdził, że ma dowody na to, iż agencja informacyjna Forum World Features jest kierowana przez CIA za pośrednictwem firmy Richard Mellon Scaife, pracującej na rzecz CIA. Zadaniem agencji FWF jest naturalnie uprawianie dezinformacji. Parę miesięcy później, w łazience firmy Mellon Sceife znaleziono zwłoki Skangasa. Oficjalną przyczyną jego śmierci było samobójstwo. [1] Informacje ujawniono w 2007 roku zawartej w dokumentacji „Family Jewels” i w dokumentach dotyczących operacji „Mockingbird”[2] Więcej na ten temat:

youtube logo USA infiltruje i kontroluje media. Operacja Mockingbird oraz Operation Mockingbird, CIA Media Control Program (eng).

27.04. 1992 – artykuł z Washington Post oraz z 3 maj, 1992 Weekend Edition, str 34, „Playing I Spy With That Alleged New Openness at the CIA” autorstwa George Lardnera Jr. czytamy:

„Grupa operacyjna, dowodzona przez ówczesnego dyrektora CIA do spraw publicznych, Josepha DeTrani, skaptowała tych, których widziano jako uzupełnienie egzystującego, agencyjnego programu środków masowego przekazu….” PAO (biuro spraw publicznych) ma teraz związki z reporterami z każdego głównego serwisu kablowego, gazety, tygodnika i stacji telewizyjnej w tym kraju.” – donosi sprawozdanie. „To pomogło nam zamienić niektóre historie wywiadowczych niepowodzeń na historie wywiadowczych sukcesów i przyczyniło się do precyzjności niezliczonych innych historii. „W wielu przypadkach,” – podało sprawozdanie – ” nakłoniliśmy dziennikarzy do przełożenia, zmiany, wstrzymania, lub nawet zlikwidowania historii, które mogłyby mieć zły skutek dla interesów narodowego bezpieczeństwa, lub narazić na niebezpieczeństwo nasze źródła i środki.” [2 a]

media-manupilate

2000 – major Thomas Collins z wywiadu amerykańskiego, przyznał, że CNN – najczęściej oglądana stacja informacyjna na Świecie – jest inwigilowana przez służby od tzw. „Operacji Psychologicznych” (PSyOps). Grupa ta pracuje w głównej kwaterze CNN w Atlancie realizując Program „Trening z przemysłem”. Personel ten podlega Czwartej Grupie Operacji Psychologicznych stacjonującej w Fort Bragg w Północnej Karolinie. Głównym zadaniem grupy – składającej się z prawie 1200 żołnierzy jest rozpowszechnianie „wybranych informacji” czyli wywierania takiego wpływu na media a więc i społeczeństwo, aby chronić amerykańskie interesy. [3]

Propaganda w czasie konfliktów

Szczególnie kontrola mass mediów przydatne są te działania jak widać w czasie konfliktów.

Media są używane do zapędzenia społeczeństwa w wojenną gorączkę, dehumanizowania rzekomych wrogów i manipulowania opinią publiczną aby wierzyła w przyczyny wojny, które po dekadach okazują się całkowita fikcją.[3 a]

Począwszy od II WŚ, wojnę w Wietnamie po bardziej subtelne konflikty międzynarodowe jak:  Zatoka Perska, Irak, Egipt, Libia czy obecnie kampania w Syrii. Dowód? Zajmuje się tym CIA!
1975 – Komisja śledcza udowadniła, iż CIA poprzez fałszywe informacje i inwigilację massmediów kształtowała opinią publiczną!
Np. Dyrektor CBS potwierdził, że CIA poprosiło ich w 1954 r. o współpracę celem kolportowania ich wiadomości jako piorytetowych.
Moim zdaniem to było słuszne korzystać z czołowej stacji CIA, ponieważ CIA jako źródło informacji ma status wykonawczy, a to okazało się korzystne w ich ocenie warunków międzynarodowych. – dyr. CBS Sig Mickelson.
2005 – Biały Dom Busha przyznaje się do produkcji filmów, które zostały zaprojektowane, by wyglądać jak doniesienia niezależnych dziennikarzy, a następnie karmienia tymi sprawozdaniami mediów, jako paczkowany materiał gotowy do wyemitowania w wieczornych wiadomościach. Kiedy Biuro Odpowiedzialności Rządu orzekło, że te fałszywe wiadomości w rzeczywistości stanowią bezprawną skrytą propagandę, Biały Dom wydał po prostu notatkę uznającą te praktyki za legalne. [4]
Mamy orzeczenie, które mówi, że te treści są prawne pod warunkiem, że są oparte na faktach, a nie na propagandzie. Oczekuję od naszych agencji przestrzegania tej zasady, bo takie jest orzeczenie sądowe. (…) Jest to wieloletnia praktyka rządu federalnego tj. używanie tego typu materiałów wideo. Departament kultury w moim zrozumieniu używa takich materiałów od dłuższego czasu, tak jak Departament Obrony jak też i inne departamenty. – Prezydent George Bush Jr.
04.2008 – New York Times ujawnił tajny program amerykańskiego Departamentu Obrony uruchomiony w 2002 roku, który wykorzystywał emerytowanych oficerów wojskowych do propagowania punktu widzenia Pentagonu w mediach. Oficerowie byli przedstawiani jako „niezależni analitycy” w talk show-ach i programach informacyjnych, choć w rzeczywistości byli wcześniej specjalnie przeszkoleni przez Pentagon. W grudniu 2011 roku własny Inspektor Departamentu Obrony opublikował raport stwierdzający, że program ten był w doskonałej zgodności z polityką rządu i przepisami.
2012 – Na początku tego roku, okazało się rząd USA zawarł z HBGary Federal kontrakt na napisanie oprogramowania, które tworzy fałszywe konta na portalach społecznościowych w celu sterowania opinią publiczną i promowanie propagandy na popularnych stronach internetowych. Federalny kontrakt określał oprogramowanie jako pochodzące z Bazy Sił Powietrznych MacDill na Florydzie.
  •  Podczas kampanii na Prezydenta USA,  reporterka CNN przeprowadza wywiad z żołnierzem na temat jego decyzji o oddanie głosu na kandydata Rona Paula. W chwili kiedy wspomina o możliwościach zaczęcia kolejnej wojny np. z Iranem – utracono połączenie. Nie ulega wątpliwości, że zostało to zrobione celowo. To świadczy o pełnej kontroli przepływu informacji – jeżeli idzie na żywo.
Zobaczcie   Wyciszyć trepa
W USA zostały dostosowane mass media, aby w każdej chwili prezydent lub odpowiednia komórka zarządzania mogła na żywo przekazać jakąkolwiek informacje natychmiast przez radio, telewizję a nawet komórkę.
Ripsonar
Dodatkowe info:
————————————————————-

Aktualizacja 08.10.2014

Udo Ulfkotte – ekspert od terroryzmu, dziennikarz niemiecki pracujący dla jednej z największych gazet w kraju „Frankfurter Allgemeine Zeitung” ujawnił iż pracował dla CIA. Swoje działania dziennikarskie prowadził w taki sposób by artykuły były proamerykańskie. Patrz: Udo Ulfkotte zostaje uciszony na zawsze.

Patrz też:
————————————————————-
Aktualizacja 10.11.2014
Frances Stonor Saunders napisała kilka lat temu bardzo ciekawą książkę pod tytułem „Kto płaci za muzykę?”. W swojej pracy pokazała, jak CIA w czasie Zimnej Wojny kupowało ludzi, związanych ze środkami komunikacji po obu stronach Atlantyku.[link]
Patrz też: Modern art was CIA ‚weapon (eng.)
————————————————————-
[2 a] – http://yogin.pl/trzecie-oko/parapsychologia/775-bronie-do-zdalnej-manipulacji-mozgu.html?showall=1
[3] – Nexus 5 (13) wrzesień- październik 2000, str. 3
error: Content is protected !!